Ziemniak wytwarza największe bulwy wtedy kiedy podczas okresu wegetacji noce są chłodne niż wtedy kiedy noce są ciepłe.
Kiedy uprawiano ziemniak?
Pierwotnie uważano, że ziemniak udomowiono niezależnie w wielu kulturach, jednak nowsze badania genetyczne wykazały, że wszystkie odmiany rośliny wywodzą się z gatunku Solanum brevicaule, kultywowanego w dzisiejszym południowym Peru od przynajmniej 7 – 10 tysięcy lat. W obrębie gatunku S. tuberosum rozróżniane są dwa podgatunki (w nowszych publikacjach określane jako dwie grupy bez rangi taksonomicznej), z których jeden (subsp. andigenum) uprawiany był w czasach przedkolumbijskich w Andach na obszarze od zachodniej Wenezueli po północną Argentynę.
Gdzie pochodzi ziemniak?
Roślina wywodzi się z Ameryki Południowej, gdzie zaczęto ją uprawiać już tysiące lat temu. Ziemniak został przywieziony do Europy w końcu XVI wieku, a w ciągu następnych stuleci stał się jednym z podstawowych składników jadłospisu na całym świecie.
Gdzie rosną ziemniaki?
Ziemniaki mają natomiast nieco mniejsze wymagania w stosunku do podłoża. Mogą rosnąć na większości typowych gleb, o ile nie są one ciężkie, zimne i mokre ani suche i jałowe. Najlepsze pod ich uprawę są gleby piaszczysto-gliniaste, wykazujące się dobrymi właściwościami fizycznymi.
Jaka jest produkcja ziemniaka w Polsce?
Produkcja ziemniaka w Polsce. Zbiory ziemniaka w 2014 r. wyniosły około 7,7 mln t i były one wyższe w porównaniu z rokiem poprzednim o 8,1%, a o 22,2% większe od średnich zbiorów z lat 2006–2010. Pomimo tego powierzchnia uprawy ziemniaków na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zmniejsza się.