7 pomysłów, co zrobić z resztkami jedzenia upieczonego na grillu
- Grillowany kurczak w sosie pieczarkowym.
- Tortilla z grillowanym mięsem.
- Forszmak z grillowanym mięsem.
- Frittata z grillowanym kurczakiem.
- Leczo z grillowaną kiełbasą
- Sałatka z grillowanym kurczakiem.
- Ravioli z grillowanym mięsem.
Jak przygotować mięso z grilla?
Przepisy na dania z grilla – mięso. Najlepiej sprawdza się mięso wieprzowe – ma odpowiednią zawartość tłuszczu, przez co nie stanie się suche i wiórowate. Karkówkę najlepiej wcześniej lekko rozbić i zamarynować w ziołach. Sos przygotuj na bazie miodu, czosnku, octu balsamicznego i oliwy. Marynatę do karkówki możesz również zrobić z piwa,
Jak grillować mięso?
Grillować możesz każdy rodzaj mięsa. Wybór zależy od Twoich upodobań smakowych. Na ruszt możesz śmiało wrzucić karkówkę, plastry schabu, mięso z kurczaka – filety, udka i skrzydełka, żeberka wieprzowe, karczek, kiełbaskę, kaszankę i mięsno-warzywne szaszłyki.
Co można grillować na grilla?
Grillować można dosłownie wszystko – mięsa, ryby, warzywa a nawet owoce. Składniki należy wcześniej zamarynować, aby nabrały odpowiedniego aromatu. Gotowe potrawy podawaj z pieczonymi ziemniakami, świeżym pieczywem, aromatycznymi sosami i sałatkami na grilla.
Co to jest marynata do mięsa na grilla?
Marynata do mięsa na grilla jest bardzo ważnym elementem w przygotowywaniu grillowanych dań. Sprawia, że mięso jest dobrze doprawione i aromatyczne, a co za tym idzie wyjątkowo smaczne, ale również niezwykle soczyste. Jeśli nie chcesz, by schab czy karkówka były wysuszone, koniecznie musisz je wcześniej zamarynować.
Z czym podać mięso z grilla?
Dobrze z mięsem z grilla smakuje również sos tatarski, który warto przygotować samemu. Bazuje na majonezie, chrzanie, jogurcie i musztardzie oraz dodatkach – pieczarkach marynowanych, kaparach, ogórkach marynowanych lub kiszonych…. To doskonałe uzupełnienie mięs z grilla – zarówno smakowe, jak i wizualne!
Co zrobić z karkówki z grilla?
Pomysły: Karkówka z grilla najlepiej smakuje z sałatką skropioną delikatnym sosem z oliwy i soku z cytryny. Wykorzystaj warzywa, które masz pod ręką – pomidory, ogórki, paprykę, cebulę. Do smaku możesz dodać kostki fety.
Co można zrobić z resztek wędlin?
Forszmak – tradycyjne danie przygotowywane po świętach lub uroczystościach rodzinnych, także na weselach po północy i na poprawinach. Wykorzystuje się do niego pozostałe kawałki pieczeni, wędlin i kiełbas, które kroi się na paseczki. Dodaje się też kiszonego ogórka i koncentrat pomidorowy.
Co zrobić z mięsa mielonego na grilla?
Przygotowanie krok po kroku
- Krok 1. Mięso mielone wymieszać z bułką tartą, jajkiem. Przyprawić pieprzem oraz przyprawami w mini kostkach Knorr: pietruszka i smażona cebula.
- Krok 2. Uformować kotlety. Piec na dobrze rozgrzanym grillu po ok. 10 minut z każdej strony.
- Krok 3. Podawać z ziemniakami i chrupiącą surówką.
Z czym podać pieczone mięso?
Mięsna pieczeń doskonale komponuje się z aromatycznym sosem pieczeniowym lub grzybowym. Do niej podajemy opiekane ziemniaki, puree lub kaszę. Na talerzu nie może również zabraknąć ulubionej surówki. Oryginalnym dodatkiem do pieczonych mięs jest konfitura z żurawiny, borówek lub czerwonej cebuli.
Co na obiad z grilla?
Co na grilla – podpowiadamy, co wrzucać na ruszt!
- szaszłyki z jagnięciny.
- ośmiornica z grilla z sosem cytrynowo-pietruszkowym.
- grillowane żeberka z plackami ziemniaczanymi.
- club sandwicz ze schabem.
- pstrąg w papilotach z czosnkowymi ziemniakami.
- burger z chili i chutney z cebuli.
Czy trzeba rozbijać karkówkę na grilla?
W tym miejscu warto pamiętać o tym, że mięso poddane obróbce cieplnej, kurczy się. Oznacza to, że jeśli wycielicie zbyt małe porcje, mogą one zbytnio się wysuszyć w trakcie grillowania… Gdy ten etap przygotowania macie już za sobą, karkówkę należy lekko rozbić – szczególnie jej twardsze, bardziej tłuste miejsca.
Co można zrobić z upieczonej karkówki?
Wystarczy wszystkie resztki pieczeni zmielić w maszynce i dodać np. ugotowaną kiszoną kapustę czy grzyby. Samo zmielone mięso możemy włożyć do zamrażarki i użyć, kiedy będziemy mieli na to ochotę 😉 Ze zmielonych pieczeni możemy również przygotować mięsny kisz (quiche), tartę, roladę czy kotleciki.
Co zrobić z upieczonej karkówki?
pieczony karczek, szynkę lub pasztet, wymieszać z zeszkloną cebul ką, przyprawić solą, pieprzem oraz ziołami. Taki farsz będzie idealny do mięsnych roladek, krokietów, pierogów. Jeśli zaś do zmiksowanego mięsa wbijesz surowe jajko oraz do dasz trochę tartej bułki i pokrojone jabłko, przygotujesz farsz do kurczaka.
Co zrobić ze skrawków wędlin?
Skrawki wędlin i kiełbas doskonale nadają się do zapiekanek i pizzy. Wystarczy dodać ulubione warzywa, doskonale pasują do tego np. krojone pomidory. Chwilę podsmażyć na patelni i nałożyć na połówki kajzerek.
Co można zrobić z resztek mięsa?
A na obiady po świętach dobrze sprawdzą się przepisy na zapiekanki z makaronu, ryżu czy kaszy jaglanej, tarty, makarony z kawałkami pieczeni, quiche, a najlepsza do kanapek będzie jajcocha (przepis). Pieczone mięso można zmielić i przerobić na paszteciki do czerwonego barszczu czy naleśniki.
Co można zrobić z resztkami wędlin po świętach?
Kawałki mięsa można dodać do ulubionej pizzy, omletu lub wytrawnej tarty. Do tego sos na bazie pomidorów lub śmietany, warzywa i ser. Innym pomysłem jest zrobienie zupy strogonow lub forszmak. Resztki wędlin i pieczeni można także zmielić w maszynce i wykorzystać jako farsz do pasztecików, pierogów lub pyz.
Co można zrobić z mięsa mielonego?
Do klasycznych potraw kuchni polskiej z mięsa mielonego należą: kotlety mielone, gołąbki, pierogi lub krokiety z mięsem, pyzy lub kartacze z mięsem. Natomiast w kuchni światowej słynne są takie dania jak klopsiki szwedzkie, musaka, kofta, lasagna, hamburger czy też burrito.
Jak smażyć mielone na patelni grillowej?
Mięso przełożyć do miski, dodać bułkę z mlekiem, cebulę, przeciśnięte ząbki czosnku, jajko, przyprawić i wymieszać. Formować niewielkie kotlety, układać na talerzu i wstawić do lodówki do czasu grillowania. Grillować na tackach lub smażyć na patelni grillowej.
Jak zrobić mielone na patyku na grilla?
Masę mięsną podzielić na 8 równych części. Dłońmi zwilżonymi wodą lub olejem formować z porcji mięsa podłużne kotlety i nadziewać je na patyczki do szaszłyków. Mielone na patyku ułożyć na grillu lub w piekarniku i piec z każdej strony.