Wlać mleko, zagotować, kiedy się podniesie, zmniejszyć ogień na minimum, dodać sok z cytryny lub kefir, jogurt czy maślankę, delikatnie i wolno przemieszać od brzegów ku środkowi garnka. Podgrzewać 2-3 minuty, tylko do oddzielenia się żółtawej serwatki i oddzielenia się sera.
Czy można zrobić ser z mleka ze sklepu?
Wybór mleka jest bardzo istotny. Nie uzyskamy dobrego sera, jeśli surowiec będzie złej jakości. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie mleka „prosto od krowy”, które nie zostało poddane obróbce przemysłowej. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy użyć sklepowego mleka pasteryzowanego w niskiej temperaturze (do 74 oC).
Jak się robi ser z mleka?
Mleko wlejcie do dużego garnka i podgrzewajcie przez kilka minut na średnim ogniu. Gdy będzie ciepłe, możecie zmniejszyć moc palnika do minimum. Dodajcie kefir, jogurt lub maślankę i wymieszajcie łagodnymi ruchami. Całość podgrzewajcie do momentu, aż zauważycie oddzielającą się serwatkę.
Czy można zrobić ser z mleka UHT?
Mleka UHT można używać w serach niezawierających podpuszczki, w zasadzie w serach, które powstają przez dodanie kwasu do mleka, pozwolenie mu się zsiadać, a następnie oddzielenie serwatki. Quark, Paneer, Queso Fresco i Ricotta to sery tego typu.
Jak zakwasić mleko na ser?
Jak zrobić domowy ser? Najprościej jak się da – wystarczy zakwasić mleko sokiem z cytryny lub limonki. I gotowe! Nie trzeba używać podpuszczki, nie trzeba termometru do mierzenia temperatury mleka, nie trzeba nawet mleka prosto od krowy – wystarczy świeże (nie UHT, ale może być pasteryzowane) mleko ze sklepu.
Co można zrobić z zepsutym mlekiem?
Ze skwaśniałego mleka można niewielkim trudem przygotować domowy twarożek, bardzo smaczny i zdrowy. Inną propozycją wykorzystanie go jako dodatek do placków ziemniaczanych czy racuchów. Zsiadłe mleko to również podstawa chłodników i letnich orzeźwiających koktajli.
Co można zrobić ze Zwarzonego mleka?
Przygotowanie
- Zagotować 1 litr mleka (na małym ogniu), dodać 2 łyżki soku z cytryny i delikatnie mieszać aż mleko zacznie gęstnieć, a w końcu się zwarzy.
- Zwarzone mleko wylać na durszlak wyłożony gazą, odcedzić i odcisnąć.
- Można go kroić w różne kształty.
Ile sera z 1 litra mleka?
Przybliżony przelicznik to 1 kilogram sera z 10 litrów mleka.
Jak zrobić ser z mleka zsiadłego?
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Świeże mleko zagotuj.
- Gorące mleko przelej do zsiadłego, wymieszaj i ostudź.
- Powstały skrzep mleczny odcedź na gęstym sitku.
- Gotowy twaróg przechowywać w lodówce.
- Przed podaniem porcję rozgnieść widelcem, dodać śmietankę, zioła, posolić do smaku i wymieszać.
- Podawać do chleba.
Jak zrobić domowy ser z podpuszczka?
Gdy podgrzejemy mleko do właściwej temperatury, zdejmujemy garnek z gazu, dodajemy sól (1 łyżeczka na 5 litrów mleka) oraz podpuszczkę do sera rozcieńczoną z wodą (4 krople na 1 litr mleka lub w ilości polecanej przez producenta na opakowaniu) dokładnie mieszając przez kilkanaście sekund.
Co można zrobić z mleka UHT?
Do przygotowania domowego jogurtu wykorzystamy mleko pasteryzowane w wysokiej temperaturze, czyli mleko UHT. Problem w tym, że mleko takie nie zawiera żadnych bakterii, które mogłyby fermentację mleka spowodować, a więc należy dostarczyć je z zewnątrz.
Jak zrobić jogurt z mleka UHT?
Mleko podgrzewamy do temperatury 85 stopni. Nic się nie stanie, jeśli je zagotujemy, choć tekstura gotowego jogurtu będzie wtedy trochę inna. Studzimy mleko do 43 stopni, po czym dodajemy kultury w proszku lub jogurt naturalny w roli zaczynu. Dokładnie mieszamy.
Co zamiast podpuszczki do sera?
Zamiast podpuszczki koagulantem może być też sok z cytryny, ocet winny, kwasek cytrynowy. Te składniki stosuje się głównie do młodych serów (ricotta, mozarella, panir), które nie dojrzewają.
Jak dlugo Podgrzewac Zsiadle mleko na ser?
Przepis:
- Zsiadłe mleko przełóż do garnka, staraj się przy tym nie rozdrobnić skrzepu.
- Zacznij delikatnie podgrzewać skrzep do temperatury 36 – 39°C (mierz temperaturę w środku garnka).
- Staraj się utrzymać temperaturę (ok 38°C) przez 0,5 do 1 godziny.
- Odstaw całość do wystudzenia na 2-3 godziny.
Jak zrobić ser z mleka w proszku?
Twaróg, żółtka, cukier waniliowy i budyń zmiksować razem, na gładką masę, następnie cienkim strumieniem wlewać olej, cały czas miksując, wsypać mleko w proszku, wszystko dokładnie wymieszać, żeby nie było grudek.