Do wędzenia mięsa wieprzowego, w tym szynki najlepsze jest wędzenie ciepłe. Przebiega ono w temperaturze 30-50℃ i trwa do 48 godzin. Mięso uwędzone tą metodą można przechowywać około 2-3 tygodnie. Wędzenie zimne odbywa się przy temperaturze 12-24℃.
Jak wędzić wędliny domowe?
Wędzenie szynki na ciepło wykonuje się w temperaturze 30-50 °C – wędzenie trwa do 48h. Na tę metodę decydują się smakosze kiełbas lub baleronów. Niestety tym sposobem wędlina może przebywać w Twojej kuchni tylko kilka dni. Wędzenie szynki na gorąco wykonuje się w temperaturze 40-60 °C – wędzenie trwa do 60 minut.
Jak wędzić żeby nie parzyć?
Kiełbasa bez parzenia? Upiecz ją podczas wędzenia!
- suszenie – produkt należy wędzić w rzadkim dymie i temperaturze ok 40oC, przez 20- 30 minut.
- wędzenie właściwe – przy temperaturze ok 60oC przez 2 – 4 godziny.
- pieczenie – temperatura powinna wynosić ok 90o C, kiełbasę należy piec ok 3 – 7 godzin.
Jak dobrze zapeklować mięso do wędzenia?
W procesie peklowania na mokro rozpuszcza się w wodzie około 40 gramów peklosoli – na 1 kg mięsa. Zawsze sprawdzajmy na etykiecie dawkowanie mieszanki. Mięso należy zamarynować w chłodnym pomieszczeniu, o temperaturze 2 – 8 stopni Celsjusza. Marynowanie szynki do wędzenia trwa około 3 tygodnie.
Jak zacząć wędzenie?
ABC wędzenia
Co do drewna, to używa się przede wszystkim tego, które pochodzi z drzew liściastych, np. buku, dębu czy olchy, ale nie rzadko też drzew owocowych. Na początek najlepiej ich nie mieszać, by poznać aromat dymu każdego z osobna. W ten sposób najłatwiej nauczyć się, których i w jakich proporcjach używać.
Jak wędzić w domowej wędzarni?
Na początek to bardzo bezpieczne drewna do wędzenia. Wędzimy w temperaturze 60-65 stopni przez około 5-6 godzin. W tym czasie leżymy sobie na leżaczku, grillujemy, popijamy piwko i pilnujemy by wędzarnia ładnie dymiła. Czyli na przemian podsypujemy wiórków drewna i podlewamy paroma kroplami wody.
Jak parzyć wędliny po wędzeniu?
Temperatura wody, w której parzone są wędzonki. Niedopuszczalne jest gotowanie wędzonek, czyli doprowadzanie wody do wrzenia. Parzenie odbywa się w wodzie o temperaturze 70-80°C.
Jak wędzić szynkę bez parzenia?
Szynkę wędzoną na ciepło (30-50 stopni C) trzymamy w wędzarni przez kilka godzin w czasie 2 dni. Natomiast jeżeli chcemy wędzić na gorąco (40-65 stopni C) wystarczy tylko 1 dzień przez od 2 do 6 godzin. W tym przypadku szynkę można przechowywać w lodówce tylko przez kilka dni.
Dlaczego wędzonki są okopcone?
Być może palenisko dostaje za mało powietrza do spalania drewna. Praktycznie palenisko w czasie wędzenia mam zamknięte, zamknięty jest także popielnik i częściowo zasunięty szyber. Gdy otwieram popielnik i szyber, wzrasta mi temperatura na piecu.
Jak przygotować polędwiczki do wędzenia?
Sposób przygotowania
- Krok 1: Polędwiczki umyć, osuszyć. W 2 litrach wody rozpuścić wszystkie przyprawy i włożyć mięso. Odstawić na 3-4 dni w chłodne miejsce.
- Polędwiczki obwiązać sznurkiem i powiesić na haczykach w wędzarni.
- Wędzić przez ok. 7 godzin dymem z drzew owocowych. Temperatura 30-50 stopni.
Jak zrobić solankę do wędzenia mięsa?
Solanka do mięsa – proporcje
Do przygotowania solanki do peklowania na 1 kg mięsa potrzeba roztworu sporządzonego z 400 ml wody oraz 40 g soli. W podstawowej wersji solanki do mięsa do takiej ilości składników warto dodać 2 liście laurowe i 4 ziarna ziela angielskiego.
Jak długo peklować szynkę przed wędzeniem?
Do peklowania można wykorzystać zarówno garnek z przykrywką, jak i słój. Dokładnie przykrywamy lub zakręcamy naczynie i odstawiamy do lodówki na około 5-7 dni. Warto pamiętać, że schab pekluje się dłużej – około 10 dni, natomiast szynka około 15. Peklowanie powinno odbywać się w temperaturze 4-10 stopni C.
Jak przygotować karkówkę do wędzenia?
Karkówkę umyć i osuszyć ręcznikiem papierowym. Przyprawy rozetrzeć w moździerzu. Mięso zmiękczyć, najlepiej za pomocą maszynki do zmiękczania. Następnie natrzeć mieszanką przypraw i wstawić do lodówki na 24 godziny.
Co potrzeba do wędzenia?
W procesu wędzenia potrzebujemy, oprócz mięsa i wędzarni, sól peklową, przyprawy, siatkę wędzarniczą lub sznurek, haki i termometr z sondą. I oczywiście czasu! Minimum 6-7 dni, ale zmieniając stężenie solanki można skrócić czas peklowania (polecamy „tabelę peklowania Dziadka”).
W jakiej temperaturze najlepiej wędzić?
Ważne jest, aby temperatura nie przekroczyła 50 stopni. Następnie zamykamy wylot dymu i wędzimy 3-4 godziny w temperaturze 44-55 stopni. Następnie należy zwiększyć temperaturę do 90 stopni i wędzić jeszcze pół godziny.
Jak się wędzi ryby?
Wędzić można na zimno (to bardzo długie wędzenie w niskiej temperaturze – 2-3 dniowe), ale ja skupię się na wędzeniu na gorąco. Rozpalamy niewielki ogień i w temperaturze dymu ok. 50 stopni wędzimy ryby przez ok. jedną do trzech godzin.