W wiadrze wymieszaj owies z otrębami i zalej gorącą wodą do uzyskania odpowiedniej konsystencji (ważne, by otręby były odpowiednio namoczone) i zostaw pod przykryciem na kwadrans. Wlej melasę, dodaj pokrojone laski selera, marchew i buraki. Uwaga! Ten typ meszu można podawać nie częściej, niż raz na dwa tygodnie.
Z czego zrobić mesz?
Tradycyjny mesz wykonywany własnoręcznie to proces długotrwały i pracochłonny. Mesz składa się najczęściej z siemienia lnianego, otrębów pszennych, owsa, soli kuchennej oraz wody.
Jak podawac mesz?
Mesz to ciepły i bardzo smakowity posiłek dla Twojego konia. U koni zdrowych najlepiej podawać go: 1kg meszu zalać ciepłą wodą (po zagotowaniu wody odczekać 4-5 minut i dopiero po takim lekkim ostygnięciu wykorzystać do produktu). Mesz można podawać na przykład 2 razy w tygodniu zamiast kolacji.
Jak często podawać mesz?
Mesz nadaje się do spożycia w około 10-15 minut później, bezpośrednio po tym jak pasza napęcznieje i ostygnie do około 18-20 stopni C. Mesz jest paszą uzupełniającą, w związku z czym zaleca się podawanie koniom meszu nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu.
Jak przygotować siemię dla konia?
Przepis na mesz tradycyjny: 200 g siemienia ugotować w 1 litrze wody, mieszając do rozgotowania i pojawienia śluzu. Dosypać 2 kg owsa i dolać jeszcze 1 l wrzątku. Wymieszać, dosypać 1 kg otrąb pszennych. Przykryć pokrywka i kocem i zostawić do zaparzenia na około 4 godziny.
Z czego składa się mesz dla koni?
Czym jest mesz dla koni? Mesz dla konia składa się przede wszystkim z mieszanki siemienia lnianego i otrąb pszennych. Siemię lniane ze względu na dobroczynny śluz, który zawiera, korzystnie wpływa na układ pokarmowy tworząc pewnego rodzaju warstwę ochronną.
Jaka wodą zalewac mesz?
Meszu nie należy podawać na sucho, a przed podaniem zalać zimną lub ciepłą wodą w proporcji 1 mesz: 1,5 woda. Nie wymaga gotowania.
Jak podawać Trawokulki?
Trawokulki można podawać na sucho (uwaga, tylko w mniejszych ilościach, gdyż pęcznieją – nie tak bardzo, jak granulowane wysłodki ale jednak!) lub (to w przypadku koni mających problemy z zębami) namoczone wodą – wówczas każdy 1 kg trzeba namoczyć w 2 -3 litrach ciepłej wody przez około 10-15 minut przed podaniem.
Jak podawac koniom otreby pszenne?
Otręby pszenne zaleca podawać na mokro- max 1 kg dziennie. Składniki: 2 kg owsa, 1 kg otrąb pszennych, 200 g siemienia lnianego Pro-linen®, 20 g soli kuchennej. Komponenty mieszanki można zmieniać, dodając np. płatki kukurydziane, susz traw itp.
Co daje mesz dla koni?
Mesze. Mesz, jest to pasza bazująca przede wszystkim na siemieniu lnianym, otrębach pszennych i owsie. Składniki są mieszane i parzone, przez co uzyskujemy paszę dietetyczną i działającą kojąco na przewód pokarmowy zwierzęcia.
Ile siemienia lnianego dziennie dla konia?
Ile siemienia podawać koniom? Ilość skarmianego siemienia lnianego zależy od indywidualnych potrzeb konia lub kuca, jego masy ciała, stanu zdrowia i obciążenia treningowego. W ramach wstępnych założeń zaleca się stosować od 100 do maksymalnie 700 g dziennie dla dorosłego konia o masie ok. 500 kg.
Po co jest sieczka?
Sieczka – słoma, siano lub zielonka pocięta na krótkie kawałki, stosowane do sporządzania paszy dla zwierząt. Maszyną do wyrobu sieczki jest sieczkarnia. Sieczkę ze słomy zbóż stosuje się jako dodatek do pasz dla bydła, owiec, kóz i koni.
Jak przygotować jedzenie dla konia?
Włókno podstawą żywienia konia
Podawanie siana, sianokiszonki, sieczki i nawet słomy zapobiega problemom behawioralnym i zdrowotnym. 1-2 kg siana na 100kg masy ciała dziennie to minimum. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie spowalniaczy jedzenia (ang. slow feeder), czyli różnego rodzaju paśników i siatek.
Jak zrobić samemu Lizawke dla konia?
By samemu zrobić lizawkę dla konia potrzebna jest bryła soli – na przykład białej, kłodawskiej lub himalajskiej. Warto kupić taką, do której łatwo będzie zamocować sznurek – najlepsza będzie bryła z dziurą lub otworem, bo trudno je wykonać samodzielnie bez odpowiednich narzędzi.
Jak podawać Makuch lniany koniom?
Makuch można podawać zarówno na sucho jak i na mokro. Produkt nie chłonie dużej ilości wody / nie pęcznieje. Dawkowanie: Dostosować do indywidualnego zapotrzebowania energetycznego z uwzględnieniem wieku, obciążenia pracą i kondycji konia.