Wędlinę powoli gotujemy przez około 2 godziny, dbając o to, by temperatura wody nie przekraczała 80°C. Po tym czasie wyciągamy szynkowar, zostawiamy do przestygnięcia i wstawiamy do lodówki na 1-2 dni.
Ile gotować szynkę Po wędzeniu?
Włożyć szynkę wędzoną, by cała była pokryta wodą.Ma się parzyć a nie gotować, temp. wody powinna mieć ok. 80 stopni. Średnio czas parzenia u mnie to 1 godzinę na 1 kg mięsa, czyli w tym przypadku 1 godzinę i 48 minut.
Czy wędzone mięso trzeba gotować?
Niedopuszczalne jest gotowanie wędzonek, czyli doprowadzanie wody do wrzenia. Parzenie odbywa się w wodzie o temperaturze 70-80°C. 2. Temperatura wędzonki wewnątrz najgrubszego jej miejsca.
Dlaczego parzymy mięso po wędzeniu?
Zabezpieczenie mięsa przed niepożądanymi bakteriami to podstawa. Niektórzy są zdania, że samo peklowanie i wędzenie szynki są w zupełności wystarczające. Parzenie szynki stanowi jednak gwarancję, że po zjedzeniu domowej wędliny unikniemy przykrych dolegliwości.
Czy wędzone mięso trzeba sparzyć?
Parzenie mięsa po wędzeniu wykonuje się zawsze, jeśli w okolicy zdarzają się przypadki chorób zwierząt lub została ogłoszona epidemia. Bezwzględnie należy także parzyć wszelkie wyroby z drobiu, ponieważ mogą być zarażone salmonellą, której wędzenie na gorąco nie zawsze zapobiega.
Jak długo należy gotować szynkę?
Gotujemy na małym ogniu pod przykryciem, w razie potrzeby uzupełniamy wywar dolewając wrzątek. Na każdy kilogram szynki liczymy 40 minut gotowania. Pod koniec gotowania dodajemy pieprz ziarnisty. Ugotowana szynkę studzimy w wywarze, gdy wystygnie kroimy ją w plastry.
Jak długo gotować szynkę peklowaną?
Szynkę wkładamy do naczynia z wrzącą wodą (tak aby cała była w niej zanurzona) i gotujemy w temperaturze wrzenia przez 15 minut. Następnie obniżamy temperaturę do 80-82 stopni Celsjusza i utrzymujemy ją do osiągnięcia 68-70 stopni Celsjusza wewnątrz szynki. Orientacyjny czas gotowania parzenia wynosi ok. 60 min.
Czy mięso wędzone jest surowe?
Pamiętaj – wędzenie nadaje produktowi smak, aromat, ładny kolor oraz trwałość, ale to właśnie obróbka sprawia, że mięso nie jest surowe w środku.
Jak przygotować mięso do wędzenia?
W procesie peklowania na mokro rozpuszcza się w wodzie około 40 gramów peklosoli – na 1 kg mięsa. Zawsze sprawdzajmy na etykiecie dawkowanie mieszanki. Mięso należy zamarynować w chłodnym pomieszczeniu, o temperaturze 2 – 8 stopni Celsjusza. Marynowanie szynki do wędzenia trwa około 3 tygodnie.
Jak parzyć wędzone mięso?
Wkładamy wędzoną szynkę, by woda w całości ją zakryła. Parzymy 1 godzinę na każdy kilogram mięsa. Po tym czasie od razu wkładamy szynkę do bardzo zimnej wody na kilka minut. Po osuszeniu można ją od razu podawać zarówno na ciepło, jak i na zimno.
Dlaczego szynki po wędzeniu są twarde?
Za krótki, podpiekaj do osiągnięcia odpowiedniej temp.
Kiedy parzyć kiełbasę po wędzeniu?
Po zakończonym wędzeniu, a więc gdy kiełbasa będzie miała odpowiedni kolor, smak i zapach, należy włożyć kiełbasę do wody o temperaturze 75°C i taką temperaturę utrzymywać. Jak długo parzyć kiełbasę? Nigdy na czas. Nigdy 10, 15, 20, czy 30 minut.
Jak wędzić żeby nie parzyć?
Kiełbasa bez parzenia? Upiecz ją podczas wędzenia!
- suszenie – produkt należy wędzić w rzadkim dymie i temperaturze ok 40oC, przez 20- 30 minut.
- wędzenie właściwe – przy temperaturze ok 60oC przez 2 – 4 godziny.
- pieczenie – temperatura powinna wynosić ok 90o C, kiełbasę należy piec ok 3 – 7 godzin.
Czy hartowanie szynki po parzeniu?
Wędzonki po parzeniu powinno się wyjmować z wody i można (nie jest konieczne) zahartować je w zimnej wodzie lub powiesić do wystygnięcia.
Czy parzyć boczek po wędzeniu?
Gdy boczek jest już uwędzony należy go parzyć w wodzie o temperaturze ok. 85°C przez ok. 1,5-2 godziny. Kierujcie się zasadą, ile kawałek waży, tyle czasu powinien być poddany parzeniu 1kg-1h, 1,5kg-1,5h itd.).