Przyczyn może być kilka, a dokładnie tyle ile masz składników i jeszcze sprzęt na którym wykonujesz kiełbasę – pomieszczenie wodę itd Te ‘dwa razy kiełbasa była taka’ to wyraźne ostrzeżenie, że coś jest nie tak. Powtarzalność jest sygnałem, którego nie można ignorować.
Dlaczego swojska kiełbasa rozpada się?
Jednak zdarza się, że nasza kiełbaska po ugotowaniu lub upieczeniu rozpada się. To efekt braku ‘kleju’. Dlatego musimy odpowiednio podzielić mięso.
Dlaczego nie odchodzi skórka z kiełbasy?
Niektóre z nich mają ‘skórkę’, osłonkę, które często trudno oderwać od kiełbasy. Jest jednak sposób, aby łatwo usunąć taką osłonę. Wystarczy, że włożymy kiełbasę na jakieś 5 minut do bardzo zimnej wody. Osłonka dobrze odejdzie od mięsa.
Kiedy kiełbasa jest Uwędzona?
Po 20 minutach tego procesu kiełbasa nie powinna mieć większej temperatury niż 70 stopni Celsjusza. W takich warunkach rozpoczyna się proces ścinania się białka. Przez około 20 minut należy parzyć uwędzony wyrób w naczyniu z wodą o temperaturze 65-70 stopni Celsjusza. Ważne jest, aby nie dopuścić do pęknięcia jelita.
Dlaczego kiełbasa po wędzeniu jest twarda?
Zwykle przyczyną jest zbyt krótkie namaczanie jelit lub zbyt duża ilość farszu, którą napełniliśmy osłonkę. Wiele osób przesadza z ilością farszu chcąc by kiełbasa miała ścisłą konsystencję.
Jak poznac że biała kielbasa jest zepsuta?
Nalot usuwa się przez zmycie lub osuszenie. Kiełbasy parzone, których osłonki często konsumowane są wraz z masą kiełbasianą, uważa się za zepsute, jeżeli stwierdzi się na ich powierzchni szary (niesolny) nalot. Kiełbasę mającą znaczny nalot na osłonce uznaje się za niezdatną do spożycia.
Co zrobić żeby kiełbasa była soczysta?
Pamiętajmy, że przygotowując domową kiełbasę sami regulujemy ilość tłuszczu w niej (odrobina tłuszczu konieczna jest, by kiełbasa nie była zbyt sucha i wiórowata po ugotowaniu lub upieczeniu, tłuszcz jest także nośnikiem smaku). Również ilość przypraw można modyfikować – dostosowując smak kiełbasy do swojego gustu.
Jak zdjąć skórę z kiełbasy?
Łatwe ściągnięcie skórki z kiełbasy
Należy do miski włożyć kiełbasę i zalać ją bardzo zimną wodą. W takim stanie powinna zostać przez minimum pięć minut. Po tym czasie osłonka bez problemu odejdzie od kiełbasy.
Jak przygotować osłonki do kiełbasy?
Do dużego garnka wlej świeżą i bardzo zimną wodę – może być z kranu lub mineralna. Do wody włóż osłonki, upewnij się, że woda pokrywa je w całości, będą unosiły się na powierzchni. Pozostaw jelita w wodzie przez około 5 godzin. Po tym czasie jelita są gotowe do użycia.
Czy kiełbasę trzeba obierać?
Osłonka nie jest wcale mało ważnym detalem.
Choć sama w sobie jest neutralna w smaku, pozwala na uwolnienie pełnego aromatu kiełbasy, zapewnia jej kruchość, a także, jako produkt naturalny, jest lekkostrawna.
Jak długo osadzać kiełbasę?
Uformowane kiełbasy poddaje się osadzeniu w pomieszczeniach nie chłodzonych, przewiewnych i zaciemnionych. Czas osadzania kiełbas pieczonych, parzonych wynosi od 30 minut do 4 godzin, natomiast kiełbasy surowe (salami, polska) należy osadzać przez 1-2 dób.
Jak uwędzić kiełbasę?
Surową kiełbasę zawieszamy w komorze wędzarniczej i osuszamy w temperaturze 30°C około 60-90 minut. Podnosimy temperaturę do 75°C i wędzimy od 3 do 5 godzin do uzyskania w środku kiełbasy 68-70°C lub do otrzymania brązowej barwy. Pod koniec podnosimy temperaturę do 80-90°C na około 30 minut.
Jak długo można peklować mięso na kiełbasę?
Peklowanie mięsa powinno odbywać się w temperaturze 2-6 st. oraz trwać 10 dni w przypadku szynek, natomiast w przypadku kiełbas (zmielonego mięsa na farsz) 24 godziny. Co dwa dni mięso powinno być obracane w powstałej solance w celu lepszego zapeklowania.
Dlaczego kiełbasa w słoiku jest twarda?
Za krótki czas masowania miesa.
Czemu kiełbasa po wędzeniu jest gorzka?
Goryczka w wędzonkach pojawia się wtedy, gdy w komorze wędzarniczej jest zbyt mały przepływ powietrza, zbyt mały przepływ dymu. Najczęstszą tego przyczyną jest zbyt szczelna wędzarnia. Wędzarnia to nie lodówka, w której szczelność to podstawa. Wszelkie nieszczelności w wędzarni są raczej plusem, niż minusem.
Co zrobić z kiełbasy po wędzeniu?
Po zakończeniu wędzenia należy sprawić, aby kiełbasa nie była surowa w środku. Do tego służy proces obróbki termicznej, a więc podpiekanie w wędzarni lub parzenie kiełbasy w wodzie.