Z ciasta filo można zrobić także trochę oszukany strudel jabłkowy. Takie przepisy bardzo lubimy – jest on bardzo szybki, banalnie prosty i zawsze wychodzi. Z czego ciasto filo? To bardzo cienkie ciasto zrobione z mąki, wody i odrobiny oleju. Nazwa jest grecka, lecz sama technika jego wykonania pochodzi z Turcji.
Z czym podawać ciasto filo?
Ciasto filo używa się tradycyjnie w Turcji do podawania bardzo słodkich deserów, nasączonych syropem, który opływa taki deser ze wszystkich stron. Coś dla miłośników ekstremalnej słodyczy. Samo ciasto nie jest jednak słodkie, dlatego wykorzystuje się je również do pysznych dań wytrawnych. Polecam.
Co można przygotowac z ciasta filo?
Ciasto filo można traktować trochę jak zamiennik ciasta francuskiego. Użyjemy go zarówno do wytrawnych tart czy placków, nadziejemy farszem i zawiniemy w roladki czy pakieciki albo też płaty ciasta przełożymy kremem lub farszem, trochę jak w lazanii czy deserze mille feuille.
Czym skleić ciasto filo?
Smarujecie dokładnie pędzelkiem z roztopionym masłem lub z oliwą (jeśli posmarujcie oliwą następnego dnia pierożki będą trochę mniej chrupiące, ale to nie jest wcale złe). Nie przejmujcie się gdy przerwie Wam się arkusz, na posmarowaną naklejamy następny, więc ewentualne dziury będą zacerowane.
Jakie nadzienie do ciasta filo?
Ciasto filo to oczywiście Grecja, Chorwacja, Turcja. Podawane na (bardzo!) słodko i słono. Do wytrawnego nadzienia oprócz fety, można dodać szpinak, a w wersji słodkiej to przede wszystkim całe mnóstwo bakali i miodu (słynne baklavy).
Z czego ciasto filo?
To bardzo cienkie ciasto zrobione z mąki, wody i odrobiny oleju. Nazwa jest grecka, lecz sama technika jego wykonania pochodzi z Turcji. W przeciwieństwie do ciasta francuskiego, w którym głównym tłuszczem jest masło, tu wykorzystywana jest oliwa i ciepła woda, które dają ciastu elastyczność.
Czym posmarować ciasto filo?
Ciasto Filo jest bardzo czasochłonne, ponieważ należy rozwałkować bardzo cienkie, wręcz przeźroczyste płaty ciasta. Następnie, gdy warstwy ciasta są już gotowe, to każdą z nich należy posmarować masłem lub oliwą.
Czy ciasto filo można Smazyc?
Z kolei będąc w Istambule odkryłam baklavę i cudownie lekkie i mocno chrupiące ciasto filo. Chociaż nie podjęłam się nigdy przygotowywania go od podstaw, chętnie wykorzystywałam mrożone. Samosy w cieście filo wychodzą bardzo aromatyczne, kruche i lekkie bo zamiast smażyć je w głębokim tłuszczu, upiekłam w piekarniku.
Jak zrobić sakiewki z ciasta filo?
Sposób przygotowania
- Na patelni rozgrzać olej, dodać rozmrożony,odciśnięty szpinak, czosnek przeciśnięty przez praskę, sól, pieprz.
- Łososia podzielić na małe kawałki.
- Małe kulki mozzarelli podzielić na cztery części.
- Z ciasta wycinać małe kółka.
- Piec w temperaturze 180 stopni około 15 minut.
Jak zrobić pierożki z ciasta filo?
Z ciasta filo ucinamy długie, szerokie paski. Masło rozpuszczamy do smarowania. Jeden pas ciasta smarujemy masłem i przykrywamy drugim, który również smarujemy masłem. Na końcu ciasta dajemy 1 łyżkę nadzienia i zawijamy w trójkąt (kilka razy dopóki pas ciasta się nie skończy).
Jak ukladac ciasto filo?
Płaty ciasta smaruj oliwą, układaj jeden na drugim (4 warstwy), wytnij długie prostokąty. Na cieście ułóż porcję farszu, składaj ciasto na kształt trójkąta, na całej długości płata (jak na zdjęciach). Piecz ok. 20 min.
Jak Rozmrozic ciasto filo?
Jeśli kupicie mrożone ciasto filo, przed użyciem musicie je rozmrozić, tak by łatwo rozdzielało się na warstwy. Nie wkładajcie go jednak do mikrofali, bo płaty się skleją i ciasto będzie do wyrzucenia. Trzeba je rozmrażać powoli.
Jaki sos do ciasta filo?
Nacięte kawałki skręcamy dwukrotnie tworząc spiralkę. Blaszkę z ciastem wstawiamy na około 20-25 minut do piekarnika nagrzanego do 200 stopni. Podajemy z sosem czosnkowym, jogurtowym lub ketchupem.
Czy można zamrozic ciasto filo?
Ciasto filo mozna przechowywać w lodówce, dobrze owinęte, by nie wysychało. Należy je zużyć w ciągu 24 godzin. Upewnić się, że ciasto jest ściśle zawinięte, by nie dostawało się do niego powietrze. Dozwolony czas mrożenia – do 2 tygodni.